FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

Fizik tedavi
Ağrıya sebep olan bölgede çeşitli yöntem ve cihazlar kullanarak ağrıyı azaltmaya çalışan bir bilim dalıdır. Mekanik olarak ortaya çıkmış hastalıklar, romatizmal ve enflamatuar hastalıklar gibi tüm ağrılı hastalıkların tedavisini kapsar.

Rehabilitasyon
Kaybedilmiş fonksiyonların geri kazanımı için yapılan tedavidir. Beyin kanaması ve beyin damarlarında çıkan tıkanma sonucu oluşan felçlerin ameliyat ve yatarak tedavileri sonrası uzun süre kullanılmayan uzuvlarda oluşan hareket kısıtlılığının yeniden kazanımı için yapılan tedavilerdir. Fizik tedavi ile kombine de edilebilir tek başına da uygulanabilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun da bir bilim dalı olduğu ve tedavi süreçlerinin sadece ilgili uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İnme ve felç geçirenlerin yatarak tedavileri sonuçlandıktan sonra zaman kaybetmeden rehabilitasyona başlanmalıdır. Kaybedilen zaman tedavi sürecini uzatacak ve ileri boyutta tedaviyi imkansız kılabilecektir.

Tedavi Alanları

Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları
Boyun, sırt ve bel ağrıları, boyun ve bel fıtıkları, eklem artrozları, iltihaplı romatizmal hastalıklar, osteoporoz hastalığı tanı ve tedavisi.

Spor Yaralanmaları
Spor yaralanması sonrası sporcuyu en kısa sürede spora döndürebilme amacıyla tedavi edici ve koruyucu rehabilitasyon tedavisi uygulamaları.

Ortopedik Rehabilitasyon
Ortopedik hastalıkların (özellikle kırık ve çıkıklar, diz menisküs ve bağ hastalıkları) ve artroplasti gibi ortopedik operasyonların öncesi ve sonrasında rehabilitasyon tedavisi uygulamaları.

Nörolojik Rehabilitasyon
İnme, beyin hasarı ve omurilik zedelenmeleri sonucu oluşan felçler, sinir yaralanmaları, yüz felci hastalıklarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları.